Rezervovať

Atrakcie na Liptove, ktoré treba vidieť

Atrakcie na Liptove, ktoré treba vidieť

Obsah článku:

 • Po stopách Keltov – Archeoskanzen Havránok
 • Najnavštevovanejšia liptovská jaskyňa – Demänovská jaskyňa slobody
 • Jedna z najväčších drevených stavieb Strednej Európy – Artikulárny kostol sv. Kríža
 • Za zdravím aj vodnou zábavou do Vodného parku Bešeňová
 • Úchvatná Kvačianska dolina a jej Oblazy
 • Prírodné a kultúrne tajomstvá Jánskej doliny a Liptovského Jána
 • Adrenalín na bobovej dráhe v Pavčinej Lehote

 

Slová autorky: Priznám sa, môj vzťah k Liptovu je viac ako pozitívny. S Liptovom sa mi spája množstvo krásnych zážitkov. Bezstarostné víkendy s ubytovaním na Liptove, predsvadobný pobyt na Liptovskom Hrade. Dokonca aj prvú letnú dovolenku po narodení syna sme s manželom absolvovali na Liptove. Liptov ma jednoducho baví a dávam mu prednosť pred akýmkoľvek iným regiónom Slovenska. A viete prečo? Liptov je malebný. Odvšadiaľ je blízko a ponuka aktivít bohatá. Máte radi vodu, turistiku, pamiatky? Chcete si len užívať „tu a teraz“ a kochať sa krásnymi výhľadmi? To všetko sa na Liptove dá. Či je pekne, alebo prší – na Liptove je vždy čo vidieť a čo robiť.

Mojich 7 top miest, ktoré sa na Liptove oplatí vidieť:

 1. Archeoskanzen Havránok

Na brehu Liptovskej Mary leží ešte donedávna turistami neobjavené archeologické nálezisko Havránok z mladšej doby železnej a staršej doby rímskej. Na Havránku sa našli vzácne pamiatky, ktoré dokumentujú bežný i nevšedný život v keltskej osade. Za zmienku stojí výnimočná opevnená svätyňa, v ktorej sa vykonávali magické keltské obrady. Obdivovať tu môžete aj zrekonštruované obytné stavby, zrubový dvorec, pec na vypaľovanie keramiky a dokonca obetisko. Počas sezóny sa v areáli Havránku konajú kultúrne podujatia, ktoré dokážu ešte viac priblížiť život mýtických Keltov.

Zaujímavosťou je, že Havránok bol neskôr obývaný Slovanmi a preto tu nájdete aj iné ako keltské pamiatky, napr. pozostatky a opevnenie stredovekého hrádku s priekopou a obrannou vežou. Určite sa oplatí pozrieť aj nižšie, k brehom Liptovskej Mary, kde sa nachádza pôvodná veža stredovekého kostola s menšou expozíciou o histórii regiónu.

Pre niekoho, kto očakáva múzeum s množstvom artefaktov, môže byť Havránok sklamaním. Toto miesto je však výnimočné. Dýcha magickou atmosférou keltských druidov, ktorú sa oplatí aspoň raz na vlastnej koži zažiť.

 1. Demänovská jaskyňa slobody

Táto jaskyňa je nielen TOP atraktivitou Liptova, ale bez preháňania možno povedať, že i celého Slovenska. So svojou farebnou kvapľovou výzdobou, podzemným tokom Demänovky a očarujúcimi jazierkami každoročne k sebe láka množstvo návštevníkov nielen zo Slovenska. Sprístupnených je približne 1600 m podzemných chodníkov. Na 6 úrovniach sa môžete kochať pohľadmi na jaskynné dómy a siene. Demänovská jaskyňa slobody má aj viacero naj – je najväčším jaskynným systémom na Slovensku a tiež najnavštevovanejšou slovenskou jaskyňou. Keď budete na Liptove, nenechajte si ju ujsť.

 1. Artikulárny kostol sv. Kríža

Tento evanjelický kostol patrí medzi najväčšie drevené stavby v Strednej Európe. Kostol vo Svätom Kríži má pôdorys 43 m a tvar kríža. Do vnútra vojde takmer 6000 ľudí. Interiér s dreveným barokovým oltárom a jedinečnou kazateľnicou je očarujúci. Neskoršie pristavená drevená veža, ktorá slúži ako zvonica, tvorí spolu s kostolom jedinečný celok. Kostol je naozaj krásny a fotogenický tak zvnútra ako aj zvonku.

 1. Vodný park Bešeňová

Keď sa povie Bešeňová, tí skôr narodení si určite predstavia vonkajšie bazény s výrazne zafarbenou vodou a množstvo seniorov… Dnes je Bešeňová vďaka liečivej geotermálnej vode oázou zdravia, ale tiež zábavy pre celú rodinu. V modernom Vodnom parku Bešeňová nájdete 9 celoročných bazénov, z toho sú 4 s blahodarnou termálnou vodou, ktorá má pozitívne účinky na pohybové a dýchacie ústrojenstvo. Nájdete tu plavecký bazén, relaxačný bazén či bazén s aquabarom. Deti a ich rodičov poteší detský bazén a tiež stan zábavy, ktorý okrem iného prináša aj dokonalý zážitok s morskými vlnami. Niektoré tobogany a šmýkačky si môžete užívať celoročne.

Na pobyt v tomto vodnom parku si vyhraďte aspoň 1 celý deň. Zabavia a oddýchnu si tu všetci. Ak vás omrzia bazény a vodné atrakcie, navštívte Harmóniu wellness & spa a možno zažijete aj výnimočný saunový rituál. 

 1. Oblazy – Kvačianska dolina

Liptov je tiež miestom turistických cieľov a vychádzok. Úchvatnou turistickou zastávkou sú Oblazy v Kvačianskej doline v Chočských vrchoch. 

Turistická trasa vedie z dediny Kvačany na Liptove. Je nenáročná a zvládnu ju aj deti a nešportovci. Po červenej značke (a neskôr po modrej) to trvá približne 1,5 hodiny s prevýšením 295 m. Počas pohodovej turistiky sa viackrát zastavte a rozhliadnite. Vyhliadky, napr. Malý Roháč, sú nádherné. Asi najväčším zážitkom tejto túry sú Vodné mlyny Oblazy, ktoré vás čakajú na záver ako pomyselná čerešnička na torte. Oblazy sú jednou z posledných zachovalých technických pamiatok svojho druhu a dodnes aj funkčné. Kochať sa môžete exteriérom a v čase otváracích hodín aj interiérom. 

Ak máte viac času a chuti na turistiku, spojte návštevu Kvačianskej doliny s Prosieckou dolinou. Obe liptovské doliny sú nádherné a stoja za návštevu.

 1. Jánska dolina a Liptovský Ján

Liptovský Ján je dedinou s bohatým výskytom termálnych prameňov a východiskovým bodom pre vstup do krásnej Jánskej doliny. Miesto je ideálne pre cykloturistov i peších turistov, pre seniorov aj rodiny s deťmi. Jednoducho pre všetkých. 

Park Mini Slovensko

Park miniatúr vybraných slovenských pamiatok je zasadený do príjemného lesoparku. V mierke 1:25 tu môžete obdivovať také pamiatky ako je Bojnický zámok, Hrad Strečno či renesančná radnica v Levoči. K aktuálnym 20 miniatúram postupne pribúdajú ďalšie. Modely aj vďaka použitým materiálom sú vernými kópiami svojich originálov. Návšteva miniparku sa môže stať nevšedným spestrením dňa na Liptove.

Stanišovská jaskyňa

Na konci Jánskej doliny nájdete jedinú celoročne sprístupnenú jaskyňu, ktorej podzemie budete objavovať s lampou na hlave a so skúsenými jaskyniarmi. Je to zážitok pre malých aj veľkých.

Rozhľadňa

Na kopci nad Liptovským Jánom sa týči rozhľadňa s drevenou konštrukciou. Stavitelia sa pri jej stavbe inšpirovali tradičnou slovenskou ľudovou architektúrou. Rozhľadňa je vysoká 10 m a má 2 vyhliadkové plošiny, odkiaľ sa vám naskytne krásny výhľad na okolité kopce, prírodu, dediny. 

Ak už v týchto končinách budete, nechajte sa zlákať kúpaním v Kadi – čo je v skutočnosti kráter prepojený s prírodným bazénikom s termálnou vodou. Okolie je nádherné, voda teplá a liečivá. Dokonalý aj netradičný relax a pohoda. Najmä ak vystihnete čas, kedy tam budete len vy a príroda.

 1. Pavčina Lehota

Liptovská dedinka Pavčina Lehota má atrakciu, ktorá stojí za návštevu. V zime lyžiarske stredisko, zvyšok roka FUN PARK. Ak máte radi adrenalín, jazda na najstrmšej bobovej dráhe na Slovensku bude pre vás to pravé. Letná bobová dráha vo FUN PARKU Žiarce má 16 zákrut, niekoľko terénnych nerovností aj drevené rampy, ktoré robia jazdu na boboch ešte zábavnejšou. Vietor vo vlasoch si môžete užiť sami alebo aj spolu s dieťaťom starším ako 7 rokov.

A ak už budete na ceste z Pavčinej Lehoty, zastavte sa na chutné jedlo a za ďalšou zábavou do Demänová Rezort na okraji obce Demänová. Sú to len 4 km a vy sa zrazu ocitnete v štýlovo novovybudovanom family rezorte, kde si dospelí môžu posedieť v príjemnej reštaurácii, ochutnať špeciality liptovskej kuchyne a deti sa vyšantiť vo Fun Centre s lanovou dráhou a Kids zone – veľkom areáli plnom preliezačiek, hojdačiek a ihrísk.

Alebo dáte prednosť posedeniu pri jazierku s výhľadom na krásy okolitej prírody? Aj to v Demänová Rezort nájdete. Rovnako aj kvalitné ubytovanie, wellness služby a všetko, čo k nezabudnuteľnej dovolenke na Liptove patrí.

 

autorka článku je nadšená cestovateľka a zberateľka zážitkov